Шпинат - калорійність
Хімічний склад і калорійність шпинату
Шпинат належить до категорії трав'янистих однорічних рослин, невибагливих до умов вирощування. Він вирізняється високою врожайністю та цінними харчовими характеристиками, завдяки яким і завоював популярність. Листя рослини дуже соковите, має насичений зелений колір і гладку поверхню з невеликим глянцевим блиском. Його форма овальна, злегка витягнута. У рослини немає насиченого смаку, але її листя хрустке і має легкий трав'янистий аромат.
Скільки калорій у шпинаті? У 100 г свіжого листя міститься близько 22 ккал, майже 3 г білків, 0,3 г жирів і 2 г вуглеводів. Шпинат є цінним джерелом натурального рослинного білка, який здатен частково замінити білок тваринного походження. У листі також містяться грубі харчові волокна та бета-каротин.
Незважаючи на невеликий вміст калорій, шпинат має цінний хімічний склад. У листі присутні вітаміни А, В9, С, Е і K, а також магній і велика кількість кальцію. Крім цього, продукт містить легкозасвоювані солі заліза і йод. Вітамінно-мінеральний комплекс практично повністю зберігається в шпинаті навіть після його термічної обробки.
Корисні та шкідливі властивості
Тим, хто вживає свіжий шпинат, калорії не страшні. Продукт є популярним інгредієнтом різних дієт і розвантажувальних днів, забезпечуючи організм необхідними вітамінами під час інтенсивного схуднення. Клітковина в складі листя допомагає очистити кишечник від токсинів і прискорює обмін речовин. Регулярне вживання продукту дає змогу запобігти закрепам.
Шпинат незамінний для вегетаріанців і людей, які відмовилися від м'яса. Він виступає джерелом білка, необхідного для будівництва клітин і тканин. Шпинат потрібно вводити в раціон для підвищення працездатності. Продукт містить речовини, які покращують настрій, знижують стомлюваність і позитивно впливають на роботу щитоподібної залози. Листя рекомендується їсти для зміцнення стінок кровоносних судин і профілактики анемії, а також під час вагітності.
Незважаючи на невелику калорійність шпинату, зловживати цим продуктом не слід. У листі висока концентрація щавлевої кислоти, яка здатна накопичуватися в організмі і призвести до появи каменів у нирках. Але в молодому листі рослини ця речовина міститься в мінімальній кількості, тому в їжу рекомендується вживати саме молодий шпинат. На добу дозволено з'їдати не більше 350 г продукту - така кількість збагатить організм вітамінами й мінералами без шкоди для нирок. Людям із хворобами шлунка та кишківника краще утриматися від вживання шпинату, оскільки щавлева кислота подразнює слизову оболонку цих органів.
Використання шпинату в кулінарії
Знаючи, скільки калорій у шпинаті, можна готувати з нього легкі дієтичні страви, які не завдадуть шкоди фігурі. Свіже листя додають у салати та використовують для приготування холодних закусок. Смачною та корисною стравою для повсякденного раціону є салат зі свіжим шпинатом, вареними курячими яйцями та домашньою бринзою. Як заправка для нього ідеально підійде сметана або нежирні вершки.
Листя шпинату можна додавати в супи, овочеві рагу і соуси для пасти. Дрібно нашаткований шпинат додають у тісто для випічки, використовують як хрустку начинку для пиріжків, прісних коржів, рулетів і млинців. Рослина є ключовим інгредієнтом для смачного та корисного пирога зі шпинатом, який стане окрасою навіть для святкового столу.