Цвітна капуста - калорійність
Хімічний склад і калорійність цвітної капусти
За своїм зовнішнім виглядом цвітна капуста нагадує сукупність ніжних квіток, тому й отримала таку назву. Продукт вирізняється багатим хімічним складом, має приємний смак і легкий капустяний аромат, тому є популярним продуктом повсякденного раціону. Цвітна капуста являє собою качан, від якого відходять дрібні суцвіття. Найчастіше вони мають білий або світло-кремовий колір, але існують також сорти з жовтими, зеленими і навіть фіолетовими суцвіттями. Продукт вирізняється пружною і хрусткою структурою, але після термічної обробки стає трохи м'якшим.
Чи калорійна цвітна капуста? Харчова цінність цього продукту мінімальна, але при цьому в суцвіттях міститься безліч цінних хімічних елементів. У цвітній капусті присутні вітаміни В, С, К і РР, а також грубі харчові волокна і клітковина. Суцвіття містять натуральний рослинний білок і особливу речовину дііндолілметан, здатну боротися з раковими клітинами. У складі продукту багато калію, міді, селену, марганцю, фосфору, заліза і фтору.
Скільки калорій у цвітній капусті? У 100 г продукту міститься всього 30 ккал, 2,5 г білків, 0,3 г жирів і 5,4 г вуглеводів. Суцвіття також виступають джерелом рідкісного вітаміну U, який необхідний для синтезу ферментів в організмі людини.
Корисні та шкідливі властивості цвітної капусти
Невелика кількість калорій у цвітній капусті - далеко не єдина корисна властивість продукту. За регулярного вживання суцвіть у їжу організм очищається від токсинів. Потрапляючи до кишківника, грубі харчові волокна цвітної капусти м'яко очищають його стінки й виводять усі шлаки природним шляхом. Особливо корисно їсти цвітну капусту під час лікування з використанням антибіотиків, оскільки речовини, що містяться в ній, мінімізують негативний вплив ліків на мікрофлору кишківника та чинять жовчогінну дію.
Цвітна капуста перешкоджає розвитку злоякісних пухлин і необхідна для природного синтезу ферментів в організмі. Продукт корисно вводити в повсякденний раціон у разі застудних захворювань та інфекцій дихальних шляхів. Регулярне вживання суцвіть у їжу позитивно впливає на імунітет, забезпечуючи організм вітамінами та цінними мінеральними речовинами. А пюре з цвітної капусти рекомендується використовувати як перший овочевий прикорм для маленьких дітей, оскільки воно не викликає алергію.
Незважаючи на невисоку калорійність цвітної капусти, їсти її потрібно в помірних кількостях. У суцвіттях містяться речовини, які стимулюють вироблення шлункового соку, що може призвести до погіршення самопочуття в разі гастриту та виразки шлунка. Продукт не рекомендується вводити у свій раціон людям, які страждають від подагри.
Застосування цвітної капусти для схуднення
Енергетична цінність цвітної капусти така, що кількість калорій, яку організм витрачає на її перетравлення, перевищує кількість калорій, отриманих з продукту. При цьому цвітна капуста дає змогу швидко викликати відчуття насичення, займаючи в шлунку значний обсяг. Все це робить цей продукт незамінним для дієтичного раціону. Відварюючи суцвіття на пару, можна використовувати їх як гарнір і поєднувати з будь-якими іншими низькокалорійними інгредієнтами. Цвітну капусту також корисно їсти для профілактики появи жирових відкладень - для цього її додають у меню 2-3 рази на тиждень.
Використання цвітної капусти в кулінарії
Цвітна капуста, калорійність якої мінімальна, має нейтральний смак і добре поєднується з іншими продуктами харчування. Суцвіття можна відварювати, готувати на парі, запікати або використовувати як інгредієнт для приготування різних страв. Щоб отримати варену цвітну капусту, достатньо опустити промиті суцвіття в окріп і варити їх протягом 10 хвилин. Продукт можна запікати в духовці разом із м'ясом курки або тушкувати у вершках, додаючи за смаком спеції.
Щоб зберегти в суцвіттях максимум вітамінів і цінних хімічних елементів, цвітну капусту бланшують. Для цього промиті суцвіття на кілька хвилин опускають у киплячу воду. Такий вид термічної обробки дає змогу зберегти в складі продукту більшу частину аскорбінової кислоти, а суцвіття залишаються хрусткими і дуже соковитими.
Зі свіжої цвітної капусти готують смачний і корисний салат із додаванням болгарського перцю та зелені. Продукт чудово поєднується з морепродуктами і майонезом, підходить для приготування супів, рагу, овочевих запіканок. Суцвіття можна смажити на рослинній олії, попередньо обвалявши їх у панірувальних сухарях. Така страва має неповторний смак, але при цьому кількість калорій у цвітній капусті збільшується, а продукт втрачає свої корисні властивості.