Чорниці - калорійність
Хімічний склад та калорійність чорниці
Ягоди чорниці ростуть на невеликих чагарниках, які найчастіше зустрічаються на берегах боліт та у хвойних лісах у регіонах із помірно теплим кліматом. Плоди мають невеликі розміри та круглу форму. Зовні чорниця покрита гладкою тонкою шкіркою темно-синього або фіолетового кольору, під якою знаходиться соковита м'якоть. Вона пофарбована в пурпуровий колір і містить велику кількість дрібного насіння. На поверхні ягід помітний легкий восковий наліт. Чорниця має насичений приємний смак з невеликою кислинкою і практично не має аромату.
Скільки калорій у чорниці? У 100 г свіжих ягід міститься всього 44 ккал, 1 г білків, 0,4 г жирів та майже 8 г вуглеводів. До хімічного складу продукту входять цінні сполуки — поліфеноли, флавоноїди та антоціани, які є природними онкопротекторами. У ягодах також присутні бета-каротин, дубильні речовини, яблучна та лимонна кислоти, натуральні пектини.
Беручи до уваги калорійність продуктів, чорниця є одним із найбільш дієтичних ласощів. Але незважаючи на це, вона містить багато цінних хімічних сполук. Продукт багатий на вітаміни групи В, а також вітаміни А, С і РР. З мінеральних сполук у чорниці є калій, хром, марганець, фосфор, залізо та інші елементи.
Корисні властивості та шкода чорниці
Регулярне вживання чорниці дозволяє знизити ризик розвитку онкологічних захворювань. Ягоди рекомендується вводити до раціону людям з гіпертонією, оскільки плоди здатні нормалізувати високий кров'яний тиск. Маючи багатий вітамінний склад та невелику калорійність чорниці для схуднення є ідеальним продуктом. Вона дозволяє урізноманітнити обмежений дієтичний раціон, покращує настрій і надає тілу заряду бадьорості.
Чорниці корисно їсти з метою профілактики цукрового діабету. У ягодах містяться хімічні сполуки, які сприятливо впливають на зір, знімають втому очей. При додаванні плодів у раціон покращується кровопостачання сітківки. Чорниця позитивно впливає на травлення і має здатність розщеплювати ліпіди.
Незважаючи на низьку калорійність чорниця має і шкідливі властивості. Дубильні речовини у складі продукту роблять ягоди небажаними для вживання при запорах та сечокам'яній хворобі. У маленьких дітей чорниця може викликати харчову алергію, тому вводити її до раціону дитини потрібно дрібними порціями.
Використання чорниці у кулінарії
Невелика калорійність чорниці дозволяє їсти її як самостійні ласощі на додаток до сніданку або між основними прийомами їжі. Смак ягід добре поєднується з молочними продуктами, свіжими фруктами. Свіжу чорницю додають у молочні каші, сирні суміші та йогурти, використовують як прикраси для мусових десертів, морозива та тортів.
З чорниці готують смачні та корисні джеми, натуральний мармелад. Ягоди часто використовуються в ролі начинки для вареників, млинців, солодкої випічки. Ягоди чорниці можна додавати в крем для тістечок, використовувати для приготування кисло-солодкого соусу до м'ясних страв. Чорниця виступає популярним інгредієнтом запіканок, пудингів та сирників.
Зі свіжих або висушених ягід можна варити вітамінні морси, компоти. Свіжовижатий чорничний сік не тільки має багатий вітамінний склад, але і може використовуватися в ролі натурального барвника для харчових продуктів. На основі ягід також готують алкогольні напої – настоянки, лікери.
Свіжа чорниця може зберігатися в холодильнику лише кілька днів. Щоб продовжити термін зберігання продукту, його можна заморозити. Для цього ягоди складають у сухий пластиковий контейнер, накривають кришкою та відправляють у морозильну камеру. Такий продукт може зберігатися протягом кількох місяців, повністю зберігаючи свій первісний вітамінний склад та приємний смак. Свіжі плоди можна висушити, але при цьому вони втрачають більшу частину вітамінів та мінералів.
Додаючи ягоди до різних страв та десертів, важливо враховувати калорії в чорниці при розрахунку енергетичної цінності готового продукту.