Кокос - калорійність
Хімічний склад та калорійність кокосу
Екзотичні та смачні кокоси традиційно називають горіхами, але з наукового погляду вони є кістянками. Кокоси ростуть у вологому тропічному кліматі, але здобули широку популярність у всьому світі завдяки своїм унікальним смаковим якостям. Горіх має круглу або продовгу форму і може досягати 25-30 см у діаметрі. У їжу вживають м'якоть та особливу рідину, яка знаходиться всередині плода. Вона називається кокосовим молоком чи кокосовою водою.
Скільки калорій у кокосі? У 100 г продукту міститься близько 354 ккал, більше 3 г білків, до 34 г жирів та приблизно 6 г вуглеводів. Зовні горіх вкритий товстою та твердою шкаралупою коричневого кольору – її називають койр. На поверхні кокоса присутні три невеликі круглі отвори, а також багато жорстких тонких волосків. Під щільною оболонкою знаходиться біла м'якоть. Вона помірно щільна, має однорідну консистенцію та унікальний смак, який не має аналогів серед інших продуктів. Усередині кокосу знаходиться рідина прозорого кольору (ендосперм) – її називають кокосовою водою. У міру дозрівання плода вона стає білою та густою, візуально нагадуючи молоко. Кокос має насичений приємний аромат.
Скільки калорій у одному кокосі? Вага горіха середніх розмірів може становити від 300 до 400 г, а його енергетична цінність коливається в діапазоні від 1060 до 1400 ккал. Кокос виступає цінним джерелом харчових волокон та рослинних жирів високої якості. У м'якоті горіха присутні вітаміни групи В, а також вітаміни А, С, Е та РР. Кокос містить велику кількість цінних мінеральних сполук, серед яких залізо, мідь, кальцій, марганець, натрій, фосфор та багато інших. Продукт багатий на лауринову кислоту.
Корисні властивості та шкода кокосового горіха
У їжу вживають рідину та м'якоть кокосу, калорійність якої дозволяє швидко вгамувати почуття голоду. Горіх сприяє скороченням кишечника, що позитивно впливає на роботу шлунка. Кокосові горіхи незамінні в раціоні за низького гемоглобіну. Продукт дозволяє підвищити рівень заліза в організмі та виступає натуральним профілактичним засобом проти анемії.
Кокос прискорює ріст і регенерацію клітин, має яскраво виражені протимікробні властивості. Багатий вітамінний склад робить горіх гарною підтримкою для ослабленого імунітету. Кокос рекомендується їсти при підвищеному рівні холестерину в крові, для профілактики хвороб серцево-судинної системи та атеросклерозу. А рідина, що міститься всередині горіха, відновлює водний баланс в організмі, відмінно втамовує спрагу і дозволяє запобігти хворобам нирок.
Не низька калорійність свіжого кокосу не дозволяє назвати його дієтичним продуктом, тому людям із зайвою вагою слід вживати цей горіх мінімальними порціями. Кокос належить до категорії екзотичних продуктів, тому може спричинити алергію. При індивідуальній непереносимості використовувати його не можна. Високий вміст клітковини робить кокос забороненим продуктом для людей зі слабким шлунком та кишечником.
Використання кокосу в косметології та при схудненні
Кокосовий горіх калорійність якого досить висока як виступає смачним і корисним продуктом, а й знайшов застосування у косметології. З нього роблять поживні креми, маски для шкіри обличчя та тіла, очищаючі скраби, сонцезахисні суміші. Кокосова олія використовується при виготовленні шампунів та бальзамів для волосся, дозволяє усунути розтяжки після вагітності, прискорює загоєння тріщин та дрібних ран на шкірі.
Шкаралупа кокоса знайшла застосування у виготовленні екологічно чистого посуду, оригінальних сувенірів ручної роботи та музичних інструментів. А жорсткі волоски, що покривають поверхню горіха, є відмінним вихідним матеріалом для мотузок, килимів. Відходи, отримані при промисловій переробці кокосів, можуть служити кормом для худоби.
При схудненні можна вводити в раціон кокос, калорії якого здатні дати організму енергію і бадьорість. Продукт містить рослинні жири, які активують спеціальні ферменти, прискорюють спалювання жирових клітин, що у поєднанні з фізичними тренуваннями допомагає підвищити ефективність схуднення. Завдяки своєму багатому хімічному складу кокос дозволяє поповнити запас вітамінів і мінералів, яких часто не вистачає в обмеженому дієтичному раціоні.
Застосування кокосового горіха в кулінарії
Висока калорійність кокосового горіха робить його поживним їстівним продуктом, який можна вживати як самостійні ласощі. Кокос часто виступає інгредієнтом десертів, кремів, мусів, печива та солодкої випічки. З білої м'якоті роблять кокосову стружку, яка застосовується для декору готових страв. Кокосове молоко є ключовим інгредієнтом соусів та супів в азіатській кухні. Смак горіха відмінно поєднується з м'ясними стравами та сухофруктами. З кокосу роблять міцні алкогольні настоянки та солодкі лікери.
При кулінарній обробці калорійність свіжого кокосу може збільшитися. Щоб правильно розрахувати енергетичну цінність готової страви, потрібно врахувати калорії всіх її складових інгредієнтів.