Агрус - калорійність
Хімічний склад і калорійність агрусу
Плоди агрусу ростуть на однойменному чагарнику, а їхній колір у стадії стиглості залежить від сорту культури і може варіюватися від світло-жовтого до бордового або навіть коричневого. Ягода має овальну форму і зовні вкрита гладкою щільною шкіркою, на якій помітні вертикальні світлі прожилки. Характерною рисою аґрусу є невеликий сухий хвостик-пензлик на нижній частині плоду. М'якоть ягід відрізняється щільною, в'язкою консистенцією, містить багато соку і має насичений кисло-солодкий смак. Усередині плодів знаходяться дрібні темні кісточки. Аґрус виділяє приємний аромат свіжості, і залежно від сорту в його смаку можуть простежуватися нотки ківі або суниці.
Скільки калорій у агрусі? У 100 г продукту міститься всього 43 ккал, менше 1 г білків, близько 0,2 г жирів і 12 г вуглеводів. У хімічному складі плодів багато вітаміну В6, а також вітаміну С і натуральних пектинів. Аґрус виступає цінним джерелом калію, фосфору та заліза, містить неперетравлювані волокна й антиоксиданти.
Корисні властивості та шкода аґрусу
Солодкий агрус, калорії якого точно не завдадуть шкоди фігурі, має безліч корисних для людини властивостей. Регулярне вживання продукту позитивно впливає на нервову систему. У ягодах містяться речовини, що виконують роль будівельного матеріалу для стінок кровоносних судин. Плоди корисно їсти для профілактики розвитку ракових пухлин.
Аґрус рекомендується вводити в раціон для зменшення болю в суглобах. Продукт має протизапальні властивості. Жорсткі харчові волокна в складі плодів сприяють очищенню стінок кишківника від токсинів, прискорюють виведення радіонуклідів і солей важких металів з організму. У дієтах також часто використовують агрус, калорійність при схудненні якого мінімальна, а високий вміст вітамінів і мінералів дає змогу підтримувати бадьорість. Ягоди мають м'яку жовчогінну дію, рекомендовані людям із хворобами жовчного міхура і нирок. Аґрус допомагає знизити кров'яний тиск у гіпертоніків.
Незважаючи на велику кількість корисних властивостей, зловживати аґрусом не можна. Плоди протипоказані в разі підвищеної кислотності шлунка і може спричиняти харчові розлади в разі поєднання зі сливою. Аґрус не можна їсти з йогуртами та іншими молочними продуктами.
Використання аґрусу в кулінарії
Маючи невисоку кількість калорій, агрус може бути самостійним перекусом між основними прийомами їжі. Ягоди також додають у різні десерти, використовують як прикрасу для тортів і тістечок. З аґрусу можна приготувати вітамінний салат, додавши в нього інші фрукти та ягоди. Плоди використовують для приготування солодкого варення, густих джемів і натуральних желе, мармеладу. Свіжі ягоди можна відварити в цукровому сиропі або просто перетерти з цукром. У другому випадку в продукті повністю зберігаються всі вітаміни та мінерали. Аґрус можна зберігати в морозилці протягом кількох місяців, помістивши ягоди у вакуумний пакет або пластиковий контейнер.
Смак свіжого аґрусу ідеально поєднується з сиром. З ягід готують соуси та пікантні заправки до м'ясних страв, додаючи до них різні спеції. Завдяки високій концентрації натуральних пектинів плоди ідеально підходять для приготування киселю. Додаючи ягоди у страву, важливо враховувати калорії в агрусі під час розрахунку загальної енергетичної цінності готової страви.