Буряк червоний - калорійність
Хімічний склад і калорійність буряка
Яскравий буряк є одним із найпопулярніших видів коренеплодів і має цінні харчові характеристики. Він може мати круглу або подовжену форму і зовні вкритий щільною, гладкою шкіркою чорного або бордового кольору. М'якоть буряка дуже тверда і щільна. Її колір може варіюватися від червоного до темно-бордового, а на зрізі помітні світлі вузькі смуги. Перед вживанням буряка його піддають термічній обробці. Приготований коренеплід має насичений солодкий смак і виділяє легкий приємний аромат.
Калорійність сирого буряка становить 43 ккал на 100 г продукту. У цій порції коренеплоду міститься 1,5 г білка, майже 9 г вуглеводів і всього 0,1 г жирів. Незважаючи на невисоку енергетичну цінність, буряк є цінним джерелом вітамінів А, В1, В2, В5, В6, В9, С, РР і клітковини. У складі продукту також присутні калій, мідь, кальцій, залізо, магній, марганець, цинк та інші мінеральні речовини. Солодкий смак буряка зумовлений тим, що в його м'якоті міститься багато натуральних цукрів.
Користь і шкода буряка
Невисока калорійність буряка є не єдиною корисною властивістю цього коренеплоду. Багатий хімічний склад продукту дає змогу використовувати його як ефективний засіб для зміцнення імунітету і профілактики застудних захворювань. Регулярне вживання буряка позитивно впливає на серце і судини, покращує склад крові та підвищує гемоглобін, тому цей коренеплід корисно вводити в раціон у разі анемії. Сік буряка можна закапувати в носову порожнину під час нежитю, щоб зняти набряк і очистити дихальні шляхи. Плоди корисні для гіпертоніків, даючи змогу нормалізувати кров'яний тиск. Для профілактики хвороб серця рекомендується вживати буряк хоча б раз на тиждень.
Свіжий буряк, калорійність якого мінімальна, може також використовуватися для лікувальних компресів. Терту м'якоть коренеплоду використовують для усунення подразнень і висипу на шкірі. Буряк рекомендується додавати в меню людям з онкологічними захворюваннями. Речовини, що містяться в коренеплоді, допомагають відновити організм після хіміотерапії та перешкоджають розмноженню ракових клітин.
Незважаючи на низку корисних властивостей, буряк не рекомендується їсти за ниркової недостатності, цукрового діабету, каменів у нирках або жовчному міхурі. Продукт може викликати алергію, тому його потрібно з обережністю вводити в раціон дітей та алергіків.
Використання буряка в схудненні
Калорійність буряка сирого практично така ж, як і у відвареного коренеплоду, тому буряк часто виступає інгредієнтом меню для схуднення. Він сприяє ефективному спалюванню жирових відкладень, активізуючи обмінні процеси в організмі і стимулюючи травлення. Крім цього, буряк є джерелом цінних елементів, які складно отримати з обмеженого дієтичного раціону. Коренеплід можна використовувати для монодієт і розвантажувальних днів. Буряк має м'який проносний ефект і сприяє очищенню організму від шкідливих речовин і токсинів.
Застосування буряка в кулінарії
Калорійність буряка практично не змінюється, якщо його відварити або запекти в духовці. Щільна м'якоть коренеплоду вариться довго, але можна прискорити цей процес, якщо проткнути її ножем у кількох місцях. Крім цього, буряк можна смажити, тушкувати, маринувати в спеціях. Після кулінарної обробки коренеплоди зберігають більшу частину корисних хімічних сполук.
Буряк може виступати інгредієнтом для різних салатів і закусок. Відварений коренеплід можна натерти на дрібній терці, додавши до нього часник, волоські горіхи та майонез. Буряк є одним з основних інгредієнтів для приготування червоного борщу. При цьому свіжий плід натирають на тертці й обсмажують на соняшниковій олії разом із цибулею, морквою і томатним соусом. Тонкі скибочки свіжого буряка можуть слугувати прикрасою для м'ясних і овочевих страв.
Калорійність сирого буряка невелика, але під час поєднання продукту з іншими інгредієнтами та спеціями важливо враховувати їхню енергетичну цінність. Це допоможе правильно розрахувати калорійність готової страви.