Буряк варений столовий - калорійність
Хімічний склад і калорійність вареного буряка
Буряк набув високої популярності в повсякденному раціоні багатьох людей завдяки невибагливості до умов вирощування і цінним харчовим характеристикам. Плоди можуть мати круглу або злегка витягнуту форму і зовні вкриті щільною гладкою шкіркою чорного кольору. М'якоть овоча може бути темно-червоною або бордовою, а на її зрізі помітні світлі смуги. Буряк найчастіше вживають у відвареному вигляді. Такий продукт має цінний хімічний склад і порівняно невелику енергетичну цінність.
Калорійність вареного буряка становить 49 ккал на 100 г. У цій порції продукту міститься майже 2 г білків і близько 11 г вуглеводів. Відварений буряк зовсім не містить жирів, але в складі продукту багато вітамінів А, В1, В5, В6, С, Е, Н і РР. У м'якоті вареного овоча також присутній холін і фолієва кислота. Крім цього, буряк містить цінні органічні кислоти, а також особливу речовину бетаїн, яка необхідна для ефективного ліпідного обміну.
Незважаючи на невисоку калорійність відвареного буряка, він виступає цінним джерелом мінералів. Продукт містить кальцій, магній, цинк, залізо, марганець, селен, фосфор, йод та інші елементи. У буряках багато бета-каротину і клітковини.
Користь і шкода відвареного буряка
Багатий хімічний склад робить буряк корисним для людини продуктом. Вживаючи такий продукт регулярно, можна поліпшити травлення й очистити організм від солей важких металів. Варений буряк, калорійність якого невисока, часто використовується як м'який проносний засіб у разі закрепів, що виникають під час суворих дієт.
У м'якоті овоча містяться речовини, які благотворно впливають на хімічний склад крові, підвищують гемоглобін. Варений буряк корисно їсти для зниження артеріального тиску та зменшення рівня шкідливого холестерину в організмі. Овоч допомагає посилити статевий потяг і корисний для жінок з рясними менструаціями, допомагаючи заповнити втрати крові. Регулярне вживання продукту знижує ризик утворення тромбів у кровоносних судинах і зменшує кількість холестеринових бляшок.
Незважаючи на невисоку калорійність вареного буряка, їсти його потрібно в помірних кількостях. Продукт містить високий відсоток натуральних цукрів, тому не рекомендований для діабетиків. З обережністю потрібно вводити буряк у раціон за наявності проблем із кишечником і підвищеної схильності до розладів шлунка. Людям із сечокам'яною хворобою їсти відварений овоч також не рекомендується.
Варений буряк у кулінарії
Свіжий овоч перед термічною обробкою промивають під проточною водою. Щоб зберегти соковитість м'якоті, буряк відварюють у шкірці, не видаляючи корінь плода. Овоч поміщають у глибокий посуд, заливають холодною водою і ставлять на вогонь. Після закипання води буряк варять від 45 хвилин до 1 години доти, доки він не стане м'яким. Свіжі плоди також можна запікати. Для цього їх ретельно загортають у фольгу і готують у духовці за температури близько 180°С протягом 45 хвилин.
Буряк відварний, калорійність якого мінімальна, може бути самостійною стравою. Його натирають на тертці, заправляють сіллю, перцем і оливковою олією, отримуючи простий і смачний салат. Буряк добре поєднується з чорносливом і сиром фета, тому часто використовується для приготування холодних закусок. Варений буряк додають у вінегрет та інші овочеві салати. Продукт слугує головним інгредієнтом для бурячника або пікантної бурякової ікри, яку їдять із чорним хлібом або використовують як начинку для тарталеток.