Айва - калорійність
Хімічний склад і калорійність айви
Плоди айви являють собою несправжнє яблуко і мають тверду, жорстку м'якоть бежевого кольору з невеликою кількістю соку. Їхня форма може бути округлою або грушоподібною. Зовні айва покрита гладкою шкіркою, колір якої може варіюватися від світло-жовтого до насиченого лимонного. Плоди мають солодкуватий смак із терпкими нотками і виділяють насичений фруктовий аромат.
Скільки калорій в айві? У 100 г продукту міститься всього 40 ккал, приблизно 0,6 г білків, близько 0,5 г жирів і майже 10 г вуглеводів. За невеликої калорійності плоди виступають цінним джерелом вітамінів А, В, С, Е і РР. У м'якоті айви присутні дубильні речовини і харчові волокна, а також натуральні пектини, фруктоза і глюкоза. Крім цього, в плодах містяться цінні мінерали - калій, залізо, кальцій, мідь, фосфор і безліч інших хімічних сполук.
Корисні та шкідливі властивості айви
Незважаючи на невисоку енергетичну цінність айви, вона має низку корисних для людини властивостей. Регулярне вживання айви покращує перистальтику кишківника, оскільки грубі харчові волокна очищають стінки цього органу, сприяючи виведенню з організму шлаків і токсинів. Плоди корисно їсти людям зі зниженим гемоглобіном. В айві є багато аскорбінової кислоти, яка підвищує засвоюваність заліза і необхідна для нормального кровотворення.
Маючи багатий хімічний склад і мінімальну калорійність, айва є цінним продуктом дієтичного харчування, сприяючи швидкому схудненню. Плоди допомагають поліпшити настрій, збагатити організм енергією і підтримувати його в тонусі. У м'якоті містяться речовини, що мають протизапальні властивості, тому айву рекомендується їсти в разі застудних захворювань, які супроводжуються підвищеною температурою тіла. Сік айви є потужним природним антисептиком. Його корисно пити в разі астми та запальних захворювань верхніх дихальних шляхів. Плоди мають сечогінну дію, використовуються в народній медицині для лікування циститу.
Вживаючи плоди, важливо все ж враховувати калорійність айви, щоб не перевищувати допустиму разову порцію продукту. Крім цього, надмірна кількість свіжої айви в раціоні може спровокувати проблеми з травленням, закрепи та здуття живота. Свіжі плоди не рекомендується давати дітям віком до 6 років - в'яжучі властивості продукту підвищують ризик вдавитися шматочками фрукта.
Використання айви в кулінарії
У сирому вигляді айву практично не вживають, оскільки в її м'якоті містяться дрібні кам'янисті вкраплення, а сирий плід важко перетравлюється в шлунку. Але насичений смак, яскравий аромат і невисока харчова цінність айви роблять її цінним продуктом, який використовується в кулінарії для приготування різних страв.
Найпопулярніші ласощі з айви - варення, джеми та фруктові компоти. Завдяки великій кількості пектинів продукт ідеально підходить для приготування желе і натурального мармеладу. Айву використовують як начинку для солодкої випічки та десертів.
Плоди добре запікати з качкою або свининою. Поглинаючи надлишковий жир із м'яса, айва робить готову страву особливо смачною, надаючи їй неповторного смаку й аромату. Смак айви чудово поєднується з куркою та індичкою. Плоди можна використовувати для приготування алкогольних настоянок, додаючи в напій кілька скибочок свіжої айви.
Комбінуючи плоди з іншими продуктами та інгредієнтами, важливо не тільки рахувати калорії в айві, а й враховувати енергетичну цінність інших компонентів страви.