Баранина - калорійність
Хімічний склад і калорійність баранини
М'ясо дорослих овець і баранів називають бараниною і широко використовують у їжу по всьому світу. Цей продукт відомий людству з далекої давнини, а до появи домашніх свиней і великої рогатої худоби користувався найбільшою популярністю. Справжнім делікатесом є м'ясо молодих ягнят, що має ніжну текстуру і багатий смак.
Скільки калорій у баранині? У 100 г продукту міститься майже 210 ккал, приблизно по 16 г натурального високоякісного тваринного білка та жирів. У баранині зовсім немає вуглеводів, а холестерину набагато менше, ніж у яловичині або свинині. Енергетична цінність м'яса молодих овець буде нижчою, ніж у більш дорослих тварин.
Свіжа баранина має насичений світло-червоний колір і специфічний аромат, який відрізняє її від інших видів м'яса. У молодих тварин цей аромат виражений найслабше, тому в їжу найчастіше використовується саме м'ясо молодого баранчика. М'якоть баранини містить білий щільний жир, має пружну консистенцію і за правильного приготування виходить надзвичайно соковитою та смачною.
Маючи велику кількість калорій баранина також виступає багатим джерелом цінних хімічних сполук. У складі продукту присутня більшість вітамінів групи В, а також цінні вітаміни Е і РР. Баранина містить багато заліза, калію, цинку, кальцію, магнію і марганцю. У ній є селен, фосфор, йод та інші корисні для людини мінеральні сполуки.
Корисні властивості та шкода баранини
М'ясо баранина, калорійність якого досить висока, не тільки має високу поживну цінність, а й здатне принести користь організму людини. Продукт рекомендується вводити в раціон у разі анемії, оскільки він допомагає підвищити рівень гемоглобіну в крові. Баранину корисно їсти для поліпшення обміну речовин, а багатий вітамінний склад м'яса благотворно впливає на імунітет. За регулярного вживання продукт допомагає зміцнити кістки і нормалізувати діяльність серцево-судинної системи. Баранину рекомендується їсти за цукрового діабету, оскільки вона містить речовини, що регулюють синтез інсуліну в організмі.
М'ясо молодих тварин корисно вживати для підтримки щитоподібної залози. Продукт є джерелом сполук, які покращують роботу головного мозку і всієї нервової системи, допомагаючи боротися з втомою і стресом. Баранина незамінна для спортсменів, даючи змогу поліпшити засвоюваність білка і швидко відновити сили після активних тренувань.
З огляду на те, наскільки висока у баранини калорійність, для схуднення її використовувати не вийде. Людям із проблемою зайвої ваги найкраще вживати ягнятину, що має нижчу харчову цінність. Баранина довго перетравлюється в шлунку і у великих кількостях створює додаткове навантаження на систему травлення. Таке м'ясо не рекомендується вводити в раціон у разі хвороб шлунка або артриту. Людям із хворобами серця можна їсти баранину в помірних кількостях, оскільки продукт може підвищити в'язкість крові.
Використання баранини в кулінарії
Висока калорійність баранини та її цінні смакові якості роблять цей вид м'яса популярним інгредієнтом гарячих других страв, супів і закусок. М'ясо дорослої тварини перед термічною обробкою необхідно вимочувати протягом кількох годин. Це дає змогу усунути неприємний специфічний запах продукту і надає баранині м'якшої текстури. З баранини роблять фарш для котлет, використовують її в ролі начинки для пирогів і закусочних рулетів. Фаршем із баранини наповнюють манти, які є популярною стравою народів Центральної Азії. З баранини роблять шашлик, смажать його на грилі цільним шматком. З м'яса готують наваристі бульйони, тушкують його разом із різними овочами та спеціями, відварюють на пару. Баранина виступає ключовим інгредієнтом плову.
Під час вживання страв, до складу яких входить баранина, калорії потрібно рахувати й у всіх інших інгредієнтах. Це дасть можливість визначити енергетичну цінність порції, дасть змогу уникнути переїдання та проблем із зайвою вагою.