Хумус - калорійність
Хімічний склад і калорійність хумусу
Однією з найпопулярніших страв східної кухні є паста хумус. Її подають як доповнення до хліба та інших страв і готують із використанням різних приправ, які дають змогу надати готовому продукту цікавих смакових відтінків. Основою хумусу виступає нутове пюре, до якого додають кунжут, оливкову олію, лимонний сік, часник і спеції. Хумус являє собою густе пюре кремового або жовтого кольору. Страва має пікантний смак і залежно від доданих спецій може виділяти легкий пряний аромат.
Скільки калорій у хумусі? Цей показник залежить від того, які інгредієнти входять до складу закуски. У середньому в 100 г хумусу міститься близько 300 ккал, майже 10 г білків, близько 20 г жирів і 21 г вуглеводів. У хімічному складі закуски присутні всі вітаміни та мінерали, які містяться в її складових інгредієнтах. Хумус є джерелом вітамінів групи В. У ньому багато вітамінів А і Е, аскорбінової кислоти. У складі продукту містяться цінні мінеральні сполуки - кальцій, фосфор, магній, цинк, калій.
Скільки в порції хумусу ккал? Столова ложка пасти містить приблизно 105 калорій, а в чайній ложці продукту буде всього 36 ккал. Хумус є джерелом високоякісного рослинного білка, який за своїми властивостями може стати гідною альтернативою білку тваринного походження. У складі закуски багато клітковини та натуральних антиоксидантів.
Корисні властивості та шкода хумусу
Хумус, енергетична цінність якого досить висока, має безліч корисних для людини властивостей. Продукт стимулює обмін речовин і допомагає очистити організм від шлаків і токсинів. Хумус корисно їсти з метою профілактики закрепів і розладів травлення. Клітковина в складі ласощів очищає стінки кишківника, прискорюючи процес перетравлення їжі. Регулярне вживання хумусу благотворно впливає на роботу серцево-судинної системи. У складі закуски присутні сполуки, що дають змогу знизити рівень цукру в крові та зменшити кількість шкідливого холестерину.
Вегетаріанцям особливо корисно вживати хумус, харчова цінність якого дає змогу швидко наситити організм енергією. Закуска корисна для головного мозку і дає змогу нормалізувати діяльність усієї нервової системи. Невелика ложка хумусу здатна швидко викликати відчуття насичення і може стати корисним перекусом між основними прийомами їжі.
Попри велику кількість корисних властивостей, хумус потрібно вживати в помірних кількостях. Закуска може викликати алергію в людей з індивідуальною непереносимістю нуту або інших складових страви. У разі вживання у великих кількостях хумус може стати причиною метеоризму, що супроводжується дискомфортом у шлунку та кишківнику. Людям із проблемою зайвої ваги вводити хумус у свій раціон не рекомендується.
Рекомендації з приготування хумусу
У домашніх умовах найпростіше приготувати хумус із нуту, калорійність якого залежатиме від енергетичної цінності всіх інгредієнтів страви. Нут промивають і заливають водою на 10 годин, щоб він розмок. Після цього його поміщають у каструлю, заливають чистою водою і варять на середньому вогні до м'якості протягом двох годин. Окремо на сухій розігрітій сковорідці обсмажують зерна кунжуту, а потім подрібнюють їх у кавомолці разом із зірою. У чашу блендера поміщають відварений нут, порошок із кунжутних зерен, сіль, невелику кількість оливкової олії та кілька очищених зубчиків часнику. Усі інгредієнти перебивають до стану пюре. Можна додати трохи відвару, в якому варився нут - так готова закуска буде більш однорідною. За смаком додають лимонний сік та інші спеції.
Вживаючи хумус, калорії потрібно рахувати завжди, оскільки цю страву складно назвати дієтичною. Закуска відмінно поєднується з овочами та м'ясними стравами, доповнюючи їхній смак. Хумус можна їсти як самостійні ласощі з хлібом, або подавати його як пікантну добавку до шашлику, смаженої картоплі, стейків.