Булгур сухий - калорійність
Хімічний склад і калорійність крупи булгур
Поживний і смачний булгур виготовляють із зерен твердих сортів пшениці. Вихідну сировину висушують і подрібнюють особливим чином, отримуючи дрібнозернисту крупу, яка відмінно зберігає форму навіть після термічної обробки. Булгур має золотистий або світло-коричневий колір і вирізняється нейтральним смаком з легкими горіховими нотками. Сирі зерна тверді, але після кулінарної обробки набувають пружної консистенції.
Скільки калорій у каші булгур? У 100 г сирої крупи міститься 342 ккал, понад 12 г білків, близько 1 г жирів і майже 58 г вуглеводів. Але енергетична цінність булгура, відвареного на воді без додавання солі та додаткових приправ, становить усього 83 ккал на 100 г. Найчастіше крупу використовують у їжу у вигляді каші, додаючи за смаком інші інгредієнти та спеції.
Попри порівняно невисоку калорійність каші булгур, вона містить велику кількість цінних хімічних сполук. У хімічному складі продукту є вітаміни А, В, С і D. Булгур виступає джерелом фосфору і заліза, марганцю і калію, кальцію і магнію. У крупі багато фолієвої кислоти і грубих харчових волокон. У складі булгура також присутні складні вуглеводи, пантотенова кислота і цінні для людини жирні кислоти. Крупа відрізняється невисоким глікемічним індексом, але містить глютен.
Корисні властивості та шкода булгура
Крупа булгур калорійність якої в сирому вигляді досить велика після термічної обробки втрачає багато калорій. Але при цьому продукт зберігає значну частину свого вітамінно-мінерального складу і має масу корисних для людини властивостей. Харчові волокна в складі булгура сприяють очищенню організму від шлаків і токсинів. Крупу можна додавати навіть у раціон діабетиків, оскільки вона не підвищує рівень цукру в крові.
Регулярне вживання булгура позитивно впливає на роботу нервової системи. У складі крупи містяться речовини, необхідні для синтезу гормону серотоніну, який відповідає за гарний настрій і бадьорість. Булгур корисно їсти для зміцнення волосся та нігтів. Продукт є джерелом хімічних сполук, які покращують зовнішній вигляд шкіри та підвищують її пружність. Булгур рекомендується додавати в повсякденне меню для профілактики хвороб органів серцево-судинної системи.
У відвареному булгурі калорій небагато, але зловживати такою стравою не можна. Клітковина, що міститься в складі крупи, може спровокувати проблеми з травленням. У булгурі присутній глютен, який здатний викликати алергічну реакцію у людей з індивідуальною непереносимістю цього компонента.
Використання булгура для схуднення
Каша булгур, калорійність якої порівняно невелика, часто входить до меню дієт і розвантажувальних днів. Попри невисоку харчову цінність така страва виступає джерелом складних вуглеводів. Вони забезпечують тривале відчуття ситості, блокуючи голод і надаючи організму енергію для всіх процесів життєдіяльності.
Багатий вітамінний склад булгура робить його джерелом необхідних хімічних сполук, яких часто бракує в убогому дієтичному раціоні. Вживання крупи дає змогу прискорити обмінні процеси, що в поєднанні з фізичними вправами підвищує ефективність схуднення.
Застосування булгура в кулінарії
Корисний булгур, енергетична цінність якого змінюється залежно від типу кулінарної обробки, є популярним інгредієнтом багатьох страв, супів і закусок. Перед приготуванням крупу рекомендується замочити в окропі на півгодини. Найчастіше булгур обсмажують на розігрітій сковорідці з додаванням вершкового масла протягом декількох хвилин, а потім заливають його водою і варять на повільному вогні під кришкою до готовності. За такого способу приготування крупа набуває неповторного горіхового аромату і зберігає розсипчасту консистенцію. Час варіння булгура коливається від 15 до 20 хвилин.
Смак булгура чудово поєднується з м'ясом і рибою, тому з такої крупи виходять чудові гарніри для других страв. Відварений продукт можна комбінувати з в'яленими томатами та свіжими овочами. Булгур може входити до складу начинки для долми та болгарських перців. Зварена крупа виступає одним із ключових інгредієнтів багатьох салатів, одним із яких є популярний салат табуле. Крупу додають у супи, готують із неї плов або подають як самостійну кашу, додаючи за смаком свіжу зелень, оливки, спеції та часник. У разі використання додаткових добавок і спецій калорійність каші булгур збільшується і це необхідно враховувати під час розрахунку загальної енергетичної цінності готової страви.