Хачапурі з сиром - калорійність
Хімічний склад і калорійність хачапурі з сиром
Грузинська кухня славиться своїми смачними й оригінальними стравами, однією з яких є хачапурі. Виріб являє собою плаский корж, який готують із прісного або листкового тіста. Існує кілька варіантів хачапурі, але один із найпопулярніших - хачапурі з сиром. Для начинки можна використовувати сулугуні, бринзу і сир, отримуючи різні варіанти традиційних грузинських ласощів. Хачапурі відрізняються повітряною консистенцією, мають рум'яну скоринку, приємний аромат і яскравий смак.
Скільки калорій у хачапурі з сиром? Коржі мають досить високу харчову цінність, яка залежить від виду сиру в начинці. У середньому в 100 г страви міститься до 305 ккал, 9 г білків, 18 г жирів і близько 27 г вуглеводів. Хімічний склад страви залежить від інгредієнтів, які використовувалися для її приготування. Вироби, зроблені за класичним рецептом, містять вітаміни A, B12, E і PP. Хачапурі з сиром - цінне джерело амінокислот, кальцію, фосфору, калію, селену, кобальту та інших мінеральних сполук.
Скільки калорій в одному хачапурі? Вироби можуть мати різний розмір, але вага коржа в середньому становить 150 г. Тому в одному хачапурі міститься не менше 450 ккал. Цей показник залежить від способу приготування страви. Найкалорійнішим є хачапурі, обсмажений на сковорідці з додаванням рослинної олії. Якщо запікати вироби в духовці, то вони виходять менш калорійними.
Корисні властивості та шкода хачапурі з сиром
Незважаючи на високу калорійність, хачапурі має і корисні для організму людини властивості. Виріб містить у начинці сир, який виступає джерелом багатьох цінних хімічних сполук. За помірного вживання хачапурі принесе користь кісткам скелета і зубам. Мінерали, присутні в складі коржів, позитивно впливають на роботу кровоносної системи та щитоподібної залози.
Додаючи хачапурі з сиром у свій раціон, можна нормалізувати обмін речовин і поліпшити хімічний склад крові. Ситний коржик відмінно втамовує відчуття голоду, викликає тривале відчуття ситості, забезпечує організм енергією і допомагає відновити сили після фізичних навантажень. Хачапурі зручно брати з собою в дорогу. У страві присутні сполуки, які благотворно впливають на стан шкіри, допомагають запобігти хворобам очей і чинять загальну зміцнювальну дію на організм.
Людям із проблемою зайвої ваги не рекомендується їсти хачапурі з сиром, калорійність якого досить висока. У великих кількостях ситні коржі створюють значне навантаження на систему травлення і можуть викликати дискомфорт у шлунку. Хачапурі не можна вводити в раціон людям із гастритом, панкреатитом або виразкою.
Рекомендації щодо приготування хачапурі з сиром
Існують різні рецепти приготування хачапурі з сиром, калорії якого будуть повністю залежати від харчової цінності складових інгредієнтів страви. За класичним рецептом тісто для коржів готують на основі мацоні - традиційного кисломолочного напою грузинської кухні, який має характерний смак. Вдома мацоні можна замінити кефіром, кислим молоком або сметаною. У начинку для класичних хачапурі з сиром йде сулугуні.
Якщо немає мацоні, то для приготування тіста рекомендується змішати рівні частини кефіру та сметани. До них за смаком додають цукор, трохи солі та соду, щоб готові коржі вийшли повітряними. Отриману масу з'єднують із розм'якшеним вершковим маслом, а потім додають просіяне борошно. Тісто має вийти еластичним. Для начинки сир сулугуні натирають на тертці й додають до нього кілька ложок сметани, трохи м'якого вершкового масла і дрібку солі. Готове тісто ділять на рівні невеликі шматочки. Кожен шматочок розгортають у тонкий корж, викладаючи в центр начинку. Після цього краї тіста збирають і защипують пальцями так, щоб вийшов своєрідний мішечок. З нього формують невеликий коржик, який обсмажують на розігрітій сковороді до рум'яної скоринки.
Людям, які стежать за своєю фігурою, завжди потрібно рахувати скільки калорій у хачапурі. Страву рекомендується їсти гарячою.