Олія соняшникова - калорійність
Соняшникова олія — харчова цінність та склад
Соняшникову олію одержують із насіння соняшнику, піддаючи їх пресуванню. Ця процедура виконується за допомогою спеціального обладнання та містить кілька етапів. Готовий рідкий продукт виходить прозорим, а його колір може змінюватись від насиченого золотистого до світло-жовтого.
Залежно від технології виробництва розрізняють кілька видів продукту. Соняшникова олія, яка не піддавалася додатковому очищенню, називають нерафінованою. Вона відрізняється насиченим пряним смаком та сильним ароматом, може містити невеликий осад. Якщо продукт після віджиму пройшов очищення, його називають рафінованим. Така олія має нейтральний смак і світло-жовтий колір. Ще один вид соняшникової олії – дезодорована. Воно практично позбавлене аромату та смаку, має світлий колір.
Скільки калорій у столовій ложці соняшникової олії? Така порція продукту містить приблизно 122 кілокалорії, а в 100 г олії міститься близько 900 ккал. У складі олії немає білків і вуглеводів, а частка рослинних жирів становить до 99%.
Продукт має цінний хімічний склад. Натуральна соняшникова олія є справжньою джерелом вітамінів А, D, Е, F і К. Продукт містить антиоксиданти, ненасичені жирні кислоти та лецитин.
Щоденна норма соняшникової олії для дорослої людини становить близько 25 г – це приблизно 5 чайних ложок. Скільки калорій у чайній ложці соняшникової олії? Енергетична цінність такої порції – 40 ккал.
Користь та шкода соняшникової олії
Вітаміни та цінні речовини, що входять до складу соняшникової олії, забезпечують повноцінну життєдіяльність організму та беруть участь у багатьох біохімічних процесах у тілі людини. Тому, попри велику кількість калорій у соняшниковій олії, вона корисна для організму. Продукт підвищує швидкість засвоєння кальцію, сприяючи зміцненню кісток та зубів.
Регулярне вживання соняшникової олії допомагає усунути запори та знизити рівень шкідливого холестерину в крові та запобігти захворюванням серця та судин. Продукт позитивно впливає на роботу головного мозку та всієї нервової системи, покращує пам'ять та концентрацію уваги. Антиоксидантні властивості соняшникової олії дозволяють запобігти розмноженню ракових клітин, уповільнюють процеси старіння у всіх тканинах. Препарат зміцнює імунітет, активізуючи захисні реакції організму.
Оскільки соняшникова олія містить високий відсоток жирів, її не рекомендується вживати у великих кількостях. Людям, які стежать за своєю вагою та використовують продукт для приготування страв, потрібно враховувати, скільки калорій у соняшниковій олії. Це допоможе правильно розрахувати харчову цінність готової страви та уникнути появи зайвих кілограмів.
При нагріванні на сковороді в олії утворюються канцерогени, які негативно впливають на організм людини і навіть можуть спровокувати утворення злоякісних пухлин. Тому не варто зловживати смаженими стравами, приготованими на олії.
Використання соняшникової олії у косметології
Висока калорійність олії пояснюється тим, що в її складі міститься велика частка натуральних рослинних жирів. Це дозволяє використовувати продукт у косметології для покращення стану шкіри та волосся.
Соняшникова олія часто є складовим компонентом лікувальних косметичних масок і кремів. Вона сприяє швидкій регенерації пошкоджених тканин, усуває лущення шкіри, зміцнює нігті. Косметичні склади на основі соняшникової олії зміцнюють волосся, надаючи їм блиск і доглянутий вигляд.
Соняшникова олія у кулінарії
Враховуючи високу калорійність олії, її рекомендується вживати в їжу в невеликій кількості. Нерафінована олія в кулінарії використовується як заправка для закусок і овочевих салатів. У поєднанні з пряними травами та спеціями продукт може використовуватися для приготування маринадів до м'яса та риби. Нерафінована олія містить максимум корисних елементів і вдало доповнює смак готових страв.
Для смаження використовується рафінована або дезодорована олія. Вона має нейтральний смак і аромат, тому не перебиває смак інших продуктів у процесі їхньої термічної обробки.
У промисловому виробництві соняшникову олію додають у різні соуси та маргарин, використовують під час виготовлення рибних консервів. Висока енергетична цінність олії підвищує калорійність готових страв, тому їх не рекомендується включати до свого раціону людям з надмірною вагою.