Суп-харчо - калорійність

Хімічний склад і калорійність супу харчо
Однією з найпопулярніших страв грузинської кухні, яку можна легко приготувати в домашніх умовах, є суп харчо. Його ключовими інгредієнтами традиційно виступають волоські горіхи, яловичина і ткемалі. Але за бажання такий суп можна готувати з будь-яких видів м'яса, з додаванням томатів і гострих спецій. Харчо має густу наваристу консистенцію і приємний темно-помаранчевий колір. За допомогою спецій і прянощів страві надають гострих ноток і пікантних смакових відтінків.
Скільки калорій у супі харчо? Існують різні рецепти його приготування, тому його енергетична цінність безпосередньо залежить від обраних інгредієнтів. У середньому, порція в 100 г містить приблизно 75 ккал, близько 3 г білків, до 5 г жирів і близько 6 г вуглеводів. Тарілка супу міститиме від 150 до 230 ккал, залежно від об'єму посуду. Якщо готувати харчо з бараниною або свининою, то харчова цінність страви збільшиться.
Калорійність харчо дещо вища порівняно з іншими супами, але при цьому страва містить велику кількість цінних хімічних сполук. У складі є вітаміни А, C і РР. У невеликих кількостях також присутні вітаміни групи В. У разі використання інгредієнтів із класичного рецепта харчо виступає цінним джерелом марганцю, молібдену, хлору та кремнію. Страва містить легкозасвоюваний білок.
Корисні властивості та шкода супу харчо
Маючи насичений смак і багатий хімічний склад, страва має низку корисних для людини властивостей. Суп харчо, калорійність якого трохи вища, ніж у інших перших страв, швидко викликає відчуття насичення і має зігрівальний ефект. Високий вміст аскорбінової кислоти робить страву корисною для імунітету, підвищуючи опірність організму вірусам.
Регулярне вживання харчо дає змогу поліпшити роботу травної системи. У супі присутні сполуки, які стимулюють вироблення шлункового соку і покращують обмін речовин. Страву корисно їсти при захворюваннях шлунка, але при цьому в складі супу не повинно бути гострих спецій і жирних частин м'яса. Харчо покращує кровообіг і сприяє нормалізації артеріального тиску, даючи змогу відновити водний баланс в організмі.
Додаючи до свого раціону суп харчо, калорії в ньому потрібно рахувати обов'язково. У разі вживання у великих кількостях страва може зашкодити фігурі та викликати важкість у шлунку. Гострі спеції можуть подразнювати слизову оболонку шлунка, тому харчо не рекомендується їсти в разі гастриту, хронічного панкреатиту та виразки шлунка.
Рекомендації з приготування супу харчо
Для приготування супу за класичним рецептом яловичину очищають від плівок і нарізають невеликими скибочками. Потім їх складають у каструлю, заливають водою і варять на невеликому вогні до напівготовності з додаванням солі, перцю і гострих спецій.
Поки готується м'ясо, займаються обробкою овочів. Цибулю, моркву і свіжі томати очищають від шкірки, рис промивають холодною водою. Цибулю дрібно нашатковують і обсмажують на сковороді до золотистого кольору. Потім до неї додають натерту на тертці моркву, подрібнені томати і нарізаний дрібними шматочками часник. Заправку готують на повільному вогні протягом кількох хвилин.
У м'ясний бульйон додають промитий рис і варять суп на повільному вогні ще близько 20 хвилин. Після цього в каструлю додають томатну заправку і доводять страву до смаку за допомогою солі та спецій. Харчо подають гарячим, посипавши тарілку з супом рубаною свіжою зеленню.
Знаючи, скільки калорій у харчо, можна легко розрахувати оптимальний розмір порції, яка не завдасть шкоди фігурі.


