Чіа насіння - калорійність
Хімічний склад і харчова цінність чіа
Насіння чіа отримують з однойменної рослини, яка поширена в Австралії та країнах Латинської Америки. За формою насіння віддалено нагадує кунжут, але має дрібніші розміри та неоднорідне темне забарвлення. Винятковою особливістю продукту є те, що він добре поглинає вологу, збільшуючись в об'ємі в кілька разів. У їжу використовують сухе насіння чіа, яке має високу харчову цінність.
Скільки калорій у насінні чіа? У 100 г продукту міститься близько 512 ккал, 16,5 г білків, майже 31 г жирів і понад 42 г вуглеводів. Насіння має невелику вагу. Наприклад, у чайній ложці міститься не більше 4 г насіння чіа, а харчова цінність такої порції становить лише 20 ккал.
У хімічному складі насіння чіа присутні вітаміни групи В, а також вітаміни А, С, К і РР. Продукт є цінним джерелом клітковини, жирних кислот Омега-3 та Омега-6. Насіння чіа є справжньою скарбницею мінеральних речовин і містить велику кількість кальцію, калію, селену, цинку, марганцю та інших елементів. У складі продукту також присутні натуральні антиоксиданти.
Корисні та шкідливі властивості
Корисно додавати до щоденного сніданку насіння чіа. Калорійність у чайній ложці мінімальна, але навіть така кількість продукту здатна зарядити організм бадьорістю на весь день. Велика кількість мінералів у насінні чіа позитивно впливає на роботу всіх органів, забезпечуючи гарне самопочуття та покращуючи настрій. Регулярне вживання продукту дає змогу знизити рівень шкідливого холестерину в крові та підвищити гемоглобін. А для вегетаріанців і людей, які не їдять м'ясо, чіа є джерелом рослинного білка, необхідного для всіх клітин і тканин організму.
У насінні чіа калорій досить багато, тому їсти цей продукт у великих кількостях не можна. У людей з підвищеною схильністю до алергії можлива поява алергічних реакцій на чіа. У разі вживання великими порціями насіння спричиняє серйозні розлади травлення, які супроводжуються діареєю і болем у животі.
Використання насіння чіа в кулінарії
Насіння чіа корисно додавати в кашу або йогурт, посипати ним гарячі страви, гарніри, салати та закуски. Маючи нейтральний смак, продукт добре поєднується практично з будь-якими інгредієнтами. Для ефективного схуднення можна на кілька годин замочити чайну ложку насіння в холодній воді, а потім з'їсти його між основними прийомами їжі, щоб зменшити відчуття голоду. З насіння чіа часто готують вітамінні коктейлі та смузі. Продукт також можна використовувати для приготування хліба та здобної випічки. Насіння додають у тісто, змішуючи з чорним кунжутом, а також посипають ним готові хлібобулочні вироби.
Додаючи продукт до інших страв, важливо враховувати калорійність насіння чіа, оскільки воно може збільшити загальну енергетичну цінність готової страви.