Бограч - калорійність
Хімічний склад та калорійність бограча
Однією з найвідоміших страв угорської кухні є бограч. Він являє собою наваристий густий суп з декількох видів м'яса з додаванням овочів і пікантних спецій. За легендою рецепт бограча вигадали пастухи. У класичному варіанті до складу такої страви входить сало і свиняча рулька, копчені ребра, м'якоть телятини або яловичини. З овочів використовується картопля, цибуля та морква, томати та солодкий болгарський перець. Бограч приправляють паприкою, сіллю, кмином, часником та іншими спеціями. Готова страва має помірно густу консистенцію та багатий насичений смак.
Яка калорійність бограча? Все залежить від доданих інгредієнтів. У 100 г страви, приготовленої за класичним рецептом, міститься від 85 до 115 ккал, близько 5 г білків і жирів і понад 6 г вуглеводів. Бограч виступає цінним джерелом тваринного білка, що міститься у м'ясі. У страві присутні вітаміни групи B, а також вітаміни A, C, E та PP. Бограч містить амінокислоти, цінні мінеральні сполуки та натуральний желатин, який є у м'ясі.
Корисні властивості та шкода бограча
При помірному вживанні калорійність бограча не завдасть шкоди фігурі. Страва швидко втамовує почуття голоду, дає організму заряд енергії та бадьорості. Високий вміст тваринного білка робить бограч корисним для нарощування м'язів. А натуральний желатин у складі зміцнює хрящі та зв'язки, запобігає розвитку хвороб суглобів.
Бограч корисно їсти для покращення згортання крові та зниження шкідливого холестерину. Регулярне вживання такої страви позитивно впливає на серце та судини, покращує пам'ять та зміцнює імунітет. Бограч рекомендується їсти у першій половині дня, щоб організм встиг витратити отримані калорії до нічного сну. Попри порівняно невелику калорійність бограч не можна їсти у необмежених кількостях. Від такої страви краще відмовитися людям із хворобами органів травлення. При частому вживанні бограч може викликати важкість у шлунку.
Рекомендації щодо приготування бограча
Для приготування бограча за класичним рецептом свіжу яловичину нарізають невеликими кубиками. У казані з товстим дном обсмажують скибочки сала до рум'яної скоринки, додають до них дрібно нарізану ріпчасту цибулю, мелену паприку та шматочки яловичини. Всі інгредієнти обсмажують на невеликому вогні, додають воду, кладуть у казан копчені ребра, розрізану свинячу рульку. М'ясо тушкують протягом двох годин і стежать, щоб воно постійно було повністю покрите водою. Коли свиняча рулька стане м’якою, її виймають, очищають від кісток і нарізають невеликими шматочками, знову додаючи в казан.
Картоплю та моркву очищають від шкірки та нарізають шматочками. У казан з м'ясом кладуть моркву, додають за смаком сіль та спеції, рубані зубчики очищеного часнику. Бограч варять пів години на невеликому вогні. Потім додають картоплю, нарізані кубиками свіжі помідори та болгарський перець. Томати можна замінити томатною пастою чи лечо. Страву тримають на вогні до готовності всіх інгредієнтів. Перед подачею тарілку з бограчем посипають дрібно рубаною зеленню кропу та петрушки.
Для економії часу на приготування у продажу можна знайти готовий бограч в упаковці. Він являє собою суху суміш, яку достатньо просто залити окропом на кілька хвилин. Такий бограч зручно брати у поїздку чи роботу. Він має насичений смак і аромат, вимагаючи мінімум часу на приготування.
До бограча традиційно подають свіжий білий хліб. Страву їдять гарячою. Приготований за класичним рецептом бограч можна зробити більш пікантним, якщо додати до нього ягоди або гілочку ялівцю.